YENİDEN    30 Aralık 2021/Perşembe

YENİDEN    30 Aralık 2021/Perşembe

 

Sakin kalmak, büyüklüğü kabul etmek mi? Sakin sayılırım. Davranışlarım öyle ama uyku yok gözümde. Bazı şeyler birdenbire olur ya öyle bir şey.

Yılın son günü. Tarih tekerrür etmek için ilerliyor, yeni bir başlangıç adı altında. Hiçbir zaman atılan adımlar uzun soluklu olmamış. Kendi ayrıcalıklarını kaybedenler sürekli değişiyor. Birinden alınıyor  diğerine veriliyor. Yarın da alan bir başkası olacak.

Kentte hızla değişim devam ediyor. Kentin göbeğinde yaşamayı tercih eden yeşili parlayanlar için, kentsel dönüşüm adı altında,  gökdelenler yükseliyor. Burada yaşayan insanlar da yeni mekanlara ama yapı olarak eski mekanlara taşınıyor. Tarımla uğraşanlar çoktan ekimlik tarlalarını sattı ve kendilerini bir fabrikaya attılar. Bu satışlar devam ediyor. El değişim tamamlandıktan sonra tarım çok değerlenecektir eminim. Fabrikada çalışanlar da eski tarlalarında çalışacaklardır belki de.

Yurtdışına çalışmaya giden insanlar emekçi olarak baş vurmuşlardı. Ayrıcalıkları yoktu. Öyle bir talepte de bulunulmadı sanırım. Şimdi birçoğu çalıştıkları ülkenin vatandaşlık hakkını  kabul etti, bazı haklardan yararlanacaklar.

Yurtdışından gelen yabancılar, memleketimin sıcak kanlı dostluk sever insanları tarafından ayrıcalık hakkını kullandı diyebilirim. Birçok olanaklardan yararlandıkları, bu ülkeyi sevdikleri söylenebilir. Şimdilerde ülkelerine geri dönüyorlar çünkü başka ülkelerden gelmeleri için ayrıcalıklar tanınan başka insanlar var.

Yüz yıllardır toprakta çalışan insanlar aynı şekilde bugün de ya toprakla uğraşıyor ya da fabrikalarda işçi olarak çalışmakta.

Bundan sonra nasıl olacak bilemiyorum. Bilemediğim birçok şeyden biri de gelecek tahayyülü.

Bugün günlerden yılın son günü. Yeni yılın ilk gününden itibaren aynı şeyler yeniden yaşanmaya devam edecek. Çocuklar yeni yılla birlikte büyüklerin dediği gibi mi yeni bir yıl mı acaba diye kuşkuya düşecek.  Ama bu uzun sürmeyecek.

Biz çocukları mı yoksa kendimizi mi kandırıyoruz?

Birkaç çocuk kitabı tanıtımı yapacağım. Bu arada güzel bir topluluğun içinde yer almaktayım. Çocuklar için “Kıpırtı” adında internet dergisi çıkartıyoruz. Takip etmek isteyenler “Eksi 18 Edebiyat Topluluğu” olarak arama motorundan arayabilir ve sayfalarını inceleyebilir. Bu arada “Eksi 18 Edebiyat Topluluğu” 18 yaş altında çocuklar için yazan yazarlardan oluşuyor ve 82 kişi bir arada. Kolay değil 82 kişinin bir arada olması. Karşılıklı saygı ve hoşgörü, sevgi, anlayış, düşünceli davranış… Okullara davet ederseniz biz hazırız.

Herkes bugünü akşam eder ama bende bugün de sabah oldu.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*