YENİDEN GÜNLÜKLER -6-

 

YENİDEN GÜNLÜKLER -6-

14  Haziran 2019

Sen kalk yıllarca oku zaman gelsin, kalemi yüreğinden yakalayacağın günü bekle. Sonra zaman gelsin eee sonra? Dön geçmişe yaz hikayelerini yaşadıklarından gördüklerinden geride kalan duygularından çıkıp yeniden kurgula. Yanlışlarını düzelte düzelte, yaz. Hikaye dostum hikaye. Gelmişiz bilmem kaç yaşına açık açık yazma da herkesten yaşadıklarından yola çıkarak sonları dipleri görsün diye bekle. Ne gezer? Sen gördün mü şimdiki gençlerin sende  gördüklerini?  Geç bunları boş laflar. Sen yaptın mı? Geç. Ne yaptın ki? Kime hizmet bu? Susuyorsun. Ne beklersin yeni gelen kuşaklardan senin yapamadıklarını? Geçiniz. Herkes ekmeğinin peşinde. Neymiş hizmeti götürücen. Götürüş mü? Kimler öldü, yıkıldı, öksüz kaldı, aç kaldı? Otur saatin zamanının sarkacına salın dur. Geçmiş gelecek şimdi. Şimdi gelecek geçmiş. Hangisini anlatacaksın?

Yaşarken hikayenin olgunlaşmasını beklerken, girişe nereden başlayacağını düşünürken… Sen düşünürken kaç sonlar yaşandı. Habersiz gelen, beklenmedik sonlar. Ne oldu? Sondan geriye dön dolan dur şimdi. Kur. Hatırlamayınca kur. Düşle. Psikolojiden destek al. Başka dünyalarda ara. Geldin mi kaçışa? Kaç. Gitmek mi? Gidip gidebileceğin yer toprak. Artık yazamayacağın son.

Şimdi genç olacaktım ki… İnadına yazacaktım notlar alacaktım, yeni başlangıçlar yaşansın diye kapattığım kapıları not alacaktım. Az kapı da kapatmadın hani. Geç. Bak bu geçin de iki anlamı var. Anladın sen.

Ne güzel yazmış genç kız. İnsanlığın bozulmaya başladığı ilk günlerden başlamış. Sonunu yazmış mı? Yok bugüne şimdiye ulaşamamış. Anladın sen. Emekleme bu işte. Tam ayağa kalktığın yeniden asi olduğun zaman… İnadı da bıraktın.  Ah gençliğin verdiği asilik. Öfke. Nasıl da yumuşadın ama. Edebiyat asilik öfkeyi kaldıramaz derler ama… Ama işte. Şimdi ne öfke kaldı ne edebiyat sende. Kızıyorsun anladı anladı biliyor o politik davranıyor diyor susuyorsun. Oyun masasından kalkmak mızıkçılık. Dön oyuna. Aman sen de! Ne yaptığını bal gibi biliyor herkes. Hiç. En değerli elinde kalan. Hiç. Ayağının dibinde öfke geçip gidiyorsun. Af. Tekme. Af. Tekme. Salın zıt kutuplar arasında. Az mı salındın da düştün çizginin dışına aştın sınırı. Tekme. Taşlar döşüyorsun. Olsa olsa kurumuş dere yataklarına köprüleri yeniden kurmak, değil de ne? Geç.

Bir kadın eğitimli olmalı. Her yere ayak uydurmalı. Hizmet. Evde, işte, sokakta, kalabalıkta… Montajla. Kes kes yapıştır. Kareleri topla. Her kareyi kes şekil şekil. Daire, üçgen, kare, dikdörtgen… Her birinin anlamı var bilirsin. Dikkat etmeli yani. Seni damgalasınlar. Oysa yarın yazdıklarının bir cümlesini bile hatırlamayacaksın. Yeniden yazsan başka yazacaksın unuttuğundan. Konuşmayı dile getirmiyorum bile. Ezber konuşmaları sevmiyorsun. Yalan söylediğin düşünülüyor. Ah nasıl inandırılır aynı nehirde iki kez yıkanılmaz.

Geç.

Geçmişi düşün. O günden bugüne değişen bir şey yok. Boşalttığın yer çoktan doldurulmuş. Verilen işi yapmak dışında bir şey kalmamış bugün.

Geç. Sonra onlar da aynı yoldan geçecek. Köprülerin yerini otobanlar alacak. Sen şimdi olduğu gibi çatı katından otobandan hızla geçen araçları izleyeceksin. Sen doğa yürüyüşlerinde olurken sen.

Geç. Oradan oraya atla. Salınımın bu olsa gerek. Keşke yazsaydın hikayeleri zamanında. Yazdın gerçi de öfkeden başka ya da salya sümük yazmaktan başka  ileri gidemedin. Ne öfke ne de bir başka şey. Zıt kutupta yok şimdi. Oldu mu, kaldı mı geriye elinde… Hiç.

Karanlık ve boşluk sana ait değildi. Engelli çocuk beline sarıldığında çığlıkla içine düştü, yüreğini yaraladı. Karanlık ve boşluğun oluverdi. O küçücük… Tırnaklarını söktün. El kaldıramaz oldu da… Tırnakları sökmek değil de ne? Bu hikayenin sonu. Sonrasını bilmiyorsun yalnızca safça düşünüyorsun. Hikayenin sonu nasıl biter? İş bulur, saygılı hoş görülü, elindekini paylaşan, başarılı…

Sanırım bir başka dünyaları olan bipolarlardan öğrenilecek çok şey var. Salınım ve oyun.

En büyük yalancıdır yazarlar ama doğru söylediklerini söyleyenlerden daha yalancı olamazlar.

2 yorum

  1. “Geç” Neyi geç? İki anlamı ne? Hangi genç kız? Neyi yazmış? Evet “anladın sen”. Ama maalesef biz okuyanlar ektra tiyo almadı ise hiç bir şey anlamadı. Kendiniz için yazıyorsanız., n eden paylaşıyorsunuz. Yoksa “Nermin Hanım geç deyince hangi iki anlam akla geliyor acaba?” diye meraklandırmayı mı planlıyorsunuz? Okura ne ki sizin ‘gizemli’ bıraktığınız konulardan? Neden böyle bulmacaları çözmeye çalışsın ki?

    • Teşekkürler Ümit Bey. Sorularınızın birçoğunun yanıtını ben veremeyeceğim. Çünkü yazının içinde yazıyla ilgili. Sorular sormak çok önemli. Siz de oldukça çok soru ürettiniz.
      Şimdilik paylaşmaktan yanayım. Bulmacalı yazmayı seviyorum en azından şimdilik.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*