GÜNLÜKLER  Eylül 2022

GÜNLÜKLER  Eylül 2022

SALI.

Dün okumaya başladığım romanın yarısına geldim. Normalde bugün bitmesi gerekirdi ama yazımla ilgili sıkıntılar okuma hızını çok yavaşlatıyor. İlk başlarda altlarını çiziyordum. Baktım bu böyle olmayacak bıraktım kalemi. Günlük dilin kullanılması oldukça samimi olmasını sağlamış. Bugünün gençlerini tanımak için güzel bir eser. İlk yazılanlar günün gerçeklerini içtenlikle yansıtıyor diye düşünüyorum.  Karakterimiz Arif de bugünün delikanlısı. Arif’ten parçalar var ya da vardır diyeyim. Umarım İlker benim için romanın öyküsünü de yazar.

Kitabı sehpaya bıraktım. Karadut, gece kapağını kemirecek. Kerata okumasını çok seviyor. Belki de sehpanın üzerinde dolaşıp kitaplarla uğraşırken, aşağıya düşecekler arasında yer alacak. Sabah uyanınca yerden alacağım. Sürükleyici olduğu için  merakla okumaya devam edeceğim. Of ya, yazım hatası yapmamak için ağır yazıyorum. Anlatım bozukluğu ise hiç olmamalı. Kelime tekrarlarından  kaçınmalıyım. Ya kullandığım kelimelere ne demeli? Özellikle eski kelimeleri kullanmaktan kaçınmalıyım. Zamanları doğru kullanmalıyım. Yazı akıcı olmalı. Oysa günlüklerimi çalakalem yazardım. Demek ki günlüklere de değer vermeliyim.

Bazı eserleri okurken dil şöleniyle karşılaşırım. Okumaktan çok keyif alırım. Bu kitapta bana keyif veren konusu, kurgusu, merak uyandırması oldu.

Okuduğum Asfaltın Gölgesinde romanının devamı olan ikinci romanı da  merak ediyorum. İlker’in hangi kitapları okuduğunu merak ediyorum. Hangi ustanın izlerini taşıyor? Eserlerinin öyküsünü merak ediyorum.

1998 yılında yazmaya başladım. Çocuk kitapları öykü yarışmasına da o yıl başvurdum. Elbette kazanamadım. Yazdığım masallar arasından Küçük Kelebek’i seçtim ve onun üzerinde çalıştım. Yazdıklarımı okuldaki öğretmen arkadaşlara okutur, onlardan yardım alırdım. Sonunda Kırmızı Kelebek doğdu ve 2000 yılında basıldı. Öyleyse ben 24 yıldır yazıyorum. İlk yıllarda, bugün de beğendiğim iki kitap kaleme aldım. Salkımsöğütteki Orkestra ödül aldı. Çizgi Çocuk da güzeldir. Ama bu kitaplardan sonra çocuklara yazdırmaya başladım. Madem kendilerini kitaplarda bulmak istiyorlar, kendileri yazsın, diye düşünmüştüm. Bu nedenle sınıf günlükleri üzerinde durdum. Okul dışındaki yaşadıklarını da yazıyorlardı ama bunları sınıfta okutmuyordum. Herkesin özeli kendisinde saklı olmalıydı. Beni yazdıkları için de çok dikkatli davranmam gerekiyordu. Elimden geldiğince dikkatli olmaya çalıştım. Oyunlar oynadım, yazmaları için olaylar yarattım. Çok iyi yazdılar. Öyle ki yazdıkları diyaloglardan bunu kimin söylediği anlaşılıyordu. Ben bu kadarını yazamamışımdır. Yetenekten olmalı. Kimimiz yeteneklidir, kimimiz de çalışarak bir yerlere gelmiştir. İşte ben çalışarak bugünkü eserleri veren biriyim. Çok çalıştım ve atölyelere katıldım. Birçok alanla ilgili okumalar yaptım. En çok eğitim üzerine okudum. Emekli olduktan sonra okumak bir iş oldu benim için. Yazmak da öyle.

İlker yetenekli bir yazar. Ne şanslı ki yirmi dört yaşında iki kitap yazmış. Gençleri seviyorum. Yapmak istediklerini her koşulda yapabilen gençleri…

Başka ne söyleyebilirim diye düşünüyorum. Şimdiden kendi kaleminin tadını vermeyi başarmış. Fakat kelime tekrarlarını düzeltmek, anlatım bozukluklarını düzeltmek yazıyı değiştirecek mi, bilemiyorum. Ben fazla bozulmayacağına inanıyorum. Daha da güzelleşecek.

 

CUMARTESİ.

Gönül Prangası adlı romanını da bugün bitirdim. Çok güzel ama ben Asfaltın Gölgesinde Aşk adlı ilk romanını daha çok beğendim. Gönül Prangası, ilk romanı Asfaltın Gölgesinde Aşk’ın devamı. Kısa sürede okudum. Kurgular harika. Akıcı, merak uyandırıcı. Aşk var.

Aşkı yazmalı mıyız?

Hani hep soruyordum ya “Aşk var mı, aşk?” Bu sorunun yanıtını herkes bir şekilde vermeye çalışıyor. İlker de aşkı mesele ediniyor romanlarında. Aşk var mı?

Aşkla yazmaya devam etmesini diliyorum.  Onu tanıdığım için mutlu oldum. Yolu açık, okuru bol olsun.

Aşk var mı, aşk?

“…belki delireceğim ama insanlara gerçek bir aşkın nasıl olması gerektiğini göstereceğim.” s.115 (Gönül Prangası)

SON

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*