Mektup Bizden Selam Söyle, Hatice Eroğlu Akdoğan, Ceylan Yayınları

22 Ekim 2019

Mektup Bizden Selam Söyle, Hatice Eroğlu Akdoğan, Ceylan Yayınları

Uzun zamandır bu kitap hakkında düşünüyor, zaman zaman inceliyor notlar alıyordum. Bu gece birkaç satır da olsa yazmaya ve olduğu gibi paylaşmaya karar verdim. Önceki yazdıklarımı da kasım ayının on sekizinden sonra paylaşacağım. Çünkü ayın on sekizinde okuma grubunda bu kitabı inceleyeceğiz. Yazarımız da aramızda olacak.

Romanı çok etkileyici buldum. Kendi içinde bir bütünlüğe sahip. Oldukça da gerçekçi yani bir başka dünya yani sanat içinde gerçekçi. Hakikat mi peki? Yani içinde yaşadığımız dünyanın hakikati, kurgusunda yer alıyor mu? Bunu ayrıca düşünmek istiyorum. Gerçek nedir? Hakikat nedir? Gördüğümüz dünya ve onu anlatırken kurduğumuz ortak dille anlatımı gerçek. Gördüğümüz ve anlattığımız yarattığımız gerçeklikteki görünmeyen üst anlatım da hakikat.

12 Eylül’ün insanların üzerindeki etkileriyle yaşamlarına müdahale etmesi herkes tarafından bilinmekle birlikte -yaşanmışlıklar, anılar, makaleler vs.- hikayeleri yazılmışsa da çok baskı yapmamıştır. Eserleri inceleyen yazarların kitapları da çok az baskı yapmıştır. Bunu internet kitapçılarında kitapların basım yıllarına bakarak anlayabiliriz.

Roman siyasi baskılara değinmiştir ama daha çok önceliği dönemi yaşayan insanların yaşamlarına dokunmak.

Okumak gerek. Tanıtımı için özet yapmam romana haksızlık yapmış gibi olacak. Gerçi bunu da yazmaya çalışacağım. Gerçek ve hakikat sınırları içinde.

Bir ara onunla yaptığımız yazışmayı da ekleyeceğimi umuyorum.

İyi okumalar.

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*