GÜNLÜKLER – 18 Ağustos 2021/Salı

GÜNLÜKLER – 18 Ağustos 2021/Salı

Felsefenin sorgulayan sorularını seviyorum. Yeni yeni öğreniyorum sorgulayan soruları sormayı. Henüz başarılı olduğumu söyleyemem. Fakat genel olarak iki hafta içinde bende bazı değişimlere neden oldu. Depresif soruların yerini başka sorular alıyor. Evet hayırlı soruları sormamalıyım, diyorum; soruyu sorduğum ortaya çıkınca değiştiriyorum. Kısaca sorularımın felsefeyi ilgilendiren sorular olmasına dikkat ediyorum. Evet şimdi en büyük mucizeyi açıklıyorum: Depresif durumdan çıkabildiğim gibi takıntılarımdan da sıyrılmayı sorular sayesinde başarılı oluyorum. Elbette bu her zaman işe yarayacak anlamına gelmiyor. Her şeyden önce sorgulayan sorular sormasını bilmiyorum. Öğrenmeye çalışıyorum. Bunu çocuklara yazdığım öykülerde kullanmak için öğrenmeye çalışıyordum. İşte kendim için oldu. Bir tür psikolojik rehber hizmeti görüyor sanki. Psikiyatrideki konuşmaları da andırıyor. Birçok sorunun ortak olduğunu düşünmeye bile başladım. Evet hayırlı soruların yanıtını veriyor, başka sorulara yöneliyorum. Böylece daha anlamlı bir yanıtın peşine takılıyor sorguluyorum.

Başka olumlu yanları olduğunu da düşünüyorum ama henüz notlarını almak için çok erken.

Bir çocuk bu tür sorularla ne kazanabilir? Bunu kitaplarda yazıyorlar. Ben şunu düşündüm, doğruluğunu bilmesem de. Ebeveynleriyle tartışmada doğru soruları sormalarını sağlıyor. Bu da  gerek ortamın gerekse de kişilerin gerilimini azalttığı kanısındayım.

Çocuklar için felsefe eğitmenliği dersleri alsam da asıl kendi dünyam için yardımcı olduğunu fark ettim. Çocuklarla birlikte yetişkinlerin büyümesi için güzel bir eğitim programı. Yavaş yavaş Türkiye’de yaygınlaşmaya başlamış. “Çifel” ya da  “P4C” olarak eğitimler verilmekte. Boğaziçi Üniversitesinde bu eğitimler “P4C”, özel olarak verilmekte. Bir de “Zikzak Grubu”nun içinde “Çifel” olarak Ediz Dikmelik’in özel eğitim programı var. Ediz Dikmelik, Zikzak Grubu içinde vermekte. Eksi On Sekiz Grubu da Zikzak Grubunun bir bölümü ve bu grubun üyesi olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Zikzak Grubunun bünyesinde topladığı bütün etkinlikler pandemi döneminde gerçek yaratıcı etkinlikler oldu. Her birinden faydalandım. Zikzak Grubu bir danışmanlık ve eğitim kuruluşu. Başka başka birçok şey var. Ama reklamlara ara vermem gerekiyor. Öğretmen Kulübü’nü unutmak mümkün mü? Harika işler yapılıyor.

Bu reklamlardan sonra yazacak bir şey kalmıyor. Öyle kalabalık bir grup ki yalnız kalıp çıkmaza sokan soruları soracak zamanın da bunun için gerekli olan düşük enerjin de olmuyor. Şimdilik sorulara gerek kalmadı. Gün sonu raporu alındı. Gün bitti.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*