MEKTUPLAR -22-

MEKTUPLAR -22-

Sevgili Lili,

Bu gece sana büyüsü bozulan her ne varsa hepsini anlatmak istiyorum. Bir zamanlar kadınların yaptıkları büyüleri anımsar mısın? Bu kitaplardan bir tanesi bende. Zaman zaman kitabı açıyor ve büyüler yapıyorum. Yalnız büyüyü kendin için yapamıyorsun. Başkalarına yapman gerekiyor. Büyüyü yaptığın kişinin de haberi olması şart. İşte bugün bir kadın geldi. Hikâyesini gözyaşlarıyla anlattı. Sözünü bitirdiğini düşünmüş olmalı ki sustu.

“Eee…” dedi.

“Eee…”

“Büyü yapmayacak mısın?”

“Benden ne istediğini söylemedin ki” dedim.

“Anlattım her şeyi” dedi. “Söyleyecek sözüm kalmadı.”

Evet, her şeyi anlatmıştı. Eşini, çocuklarını, akrabalarını…

“Herkesin sana ne yaptığını anlattın ama senin ne yaptığını anlatmadın.”

“Ben ağladım. Her istediklerini yaptım”  dedi.

Bir şey söylesem konuşmayı baştan alacaktık. Sustuk. Düşünüyorum ne yapmam gerektiğini. Yoksa başa mı dönmeliydim.

“Eee…” dedim.

“Eee…” dedi.

“Sana bir büyü yapacağım” dedim.

“Olur ama hemen etkisi olur mu ki?”

“Olur” dedim. “Bir hafta sonra yeniden geleceksin. Neler yaptığını anlatacaksın.”

“Ne yapacağım?”

“Bunu bilemeyiz.”

“Sen bilmiyorsan ben nereden bilebilirim? Böyle büyü mü olur?”

“Olur” dedim.

Kalktım mutfağa geçtim. Üç bardak bir sürahi ile döndüm. Bardakların yarısına kadar su koydum. Kitabımı açtım. Sayfaları çevirdim. Birisini seçtim. Okudum. Bir kâğıt aldım. Kurşun kalemle birkaç cümle yazdım. Kâğıdı üçe böldüm ve bardaktaki suya attım. Gözlerimi kapadım.

“Şimdi her bardaktan bir yudum su iç” dedim.

Gözlerimi açtım.

Kadın söylediğim gibi yaptı. Üç yudum içti.

“Şimdi ne istediğini söyle. İyi düşün. Üç cümle hakkın var.”

Şimdi iri iri açılmış gözleriyle bana bakıyordu. Hiçbir şey söylemiyordu. Bir şey söyleyecek gibi oldu.

“Sadece üç cümle hakkın var. İyi düşün. Söyleyeceğin her cümle dileğin olacak. Üçüncüden sonra istediğini söyleyebilirsin.”

Gözlerini bir bardağa dikti. Kâğıt suyun içinde yüzüyordu. Daldı gitti.

Uzun çok uzun geldi beklemek. Dedim ki ona “İstersen şimdi git. Aklına geldiğinde gel, üç dileğini söyle.”

Kadın isteksiz isteksiz kalktı. Gözü bardaklarda. Gider gibi oluyor sonra arkasına dönüyordu. Kapıya kadar geçirdim onu.

Gitti. Bu kadar mı diyeceksin. Şimdilik öyle görünüyor. Ne zaman geleceğini bilemiyorum. Ne zaman konuşacağını da bilmiyorum. Ama öğrenirim. Öğrenince yazarım sana.

Bir kitap açtım. Kaldığım yerden okumaya devam ediyorum.

 

 

 

 

2 yorum

 1. Ah Lili,
  Ayaklarım nasılda geri geri gitmişti o gün.Üç dilek hakkımı neden hemen kullanamadığımı sordum durdum gün boyu. Gecenin ilerleyen saatlerinde kendimle sohbet ettim o gece.Neden susmuş, neden kararsız adımlarla gitmeyi seçmişti ayaklarım? Farkettim sonra . Herkesin yaşamını kolaylaştıran,onca şeyi tek başına üstlenen ben, bilmiyordum ne istediğimi.Kızımın ne istediğini,eşimin ne istediğini hatta komşumun bile ne istediğini bilen ben kendime sormamıştım isteklerimi. O kadar susturmuştum ki sözlerimi, bir başkasını tamamlamak için o kadar eksilmiştim ki kendimden başkalarının isteklerinde yaşamaya başlamışım bilmeden.
  Fark ettim bugün üç dileği fark ettim aslında kendimi. Kulağımda küçüklüğümden gelen annemin, anneannemin, babaannemin sesi “Sessiz ol kızım,gürültü yapma,sus.” Okulda öğretmenlerimin sesi “Çiçek ol, sessiz ol”
  Hepsi, hepsi bir bir almışlar konuşturmadıkları paragraflarımı.Tek beni sevsinler diye nasılda susmuşum cümlelerimi. Kocamla aram bozulmasın diye,
  çoçuklarım sakin ortamda büyüsünler diye susmuşum kelimelerimi. Çoçukluğumda başlamış oysa susmalarım,kendimden kaçışlarım. Herkes cımbızla çeker gibi almış isteklerimi, hevesimi. Hayırlı evlat, eş, gelin, anne,insan olmuşum da bir kendim olamamışım. Bir kendimi unutmuşum varlığımı feda ederek.
  Üç dilek hakkı nereden nereye getirdi beni Lili. Büyülerden medet umacak kadar gücünden uzaklaşmak…İçindeki gücü fark etmemek. İşte bugün bunu fark ettim.İçimdeki BEN’i. Kendimi düşündüm uzun uzadıya.İsteklerimi, hayallerimi, unuttuklarımı.Toparlandım hayata. İçimdeki gücümle el ele tutuştum ve dedim yüksek sesle : “Üç dilek hakkın var söyle yaşama.”Yaşama diyorum aracı olana değil.Kendi yaşamının gücünü eline al dedi birinci dilek hakkım. İkinci dilek hakkım “Oku” dedi.Okumak ,bilgi sahibi olmak seni güçlü kılar yanlışlara.Bilgidir en güzel silah. Üçüncü dilek hakkımda “Yaz “dedi.Yaz ki bilsinler bir kadın isterse neler yapabilir? Okusun kadınlar,ayaklarının üzerinde durabilsinler. Yaşam ne istediğini bilenlerindir.Yaşamak fark ettiğinde başlar.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*