GÜNLÜKLER – 15 Aralık 2019

GÜNLÜKLER –  15 Aralık 2019

Bugün okuma grubumuzun toplanma günüydü. Jose Saramago’nun iki romanı üzerine paylaşımlarda bulunduk. Üzerinde konuşacak öyle çok şey varmış ki, herkes söz aldı. Kitaptan, altını çizdiğimiz cümleleri okuyarak paylaştık. Ben yazdığım yazıyı okudum. Yazarak düşünmek ilgilerini çekti. Herkes yazsa, denildi. Yarım sayfa da olsa yazmaya karar verildi. Romanlar bizi bugüne bıraktı. Yaşananları konuştuk. Yaşanmış olaylar anımsandı. Örgütlü olmanın gerekliliğini konuştuk. Detaylar…

Ayrılma zamanı, saate baktığımızda gelmişti ama kitap hakkında konuşulacaklar bitmemişti. Yazarın ‘Görmek’ romanını da okumaya karar verdik. Her ay iki kitap okumaya karar verildi. İkinci kitap için öneriler sunuldu. Ben Kazuo İshiguro’nun Beni Asla Bırakma adlı romanını önerdim. Başka öneriler de oldu. İkinci kitap daha sonra belirlenecek.

Maltepe Beşçeşmeler’de buluşmuştuk. Burayı sevmeye başladım. Sevimli bir yer. Kalabalık da olmuyor. Yavaş yavaş dağılmaya başladık.

Eme, eve geç döndüğüm için küstü. Mamasını verdim, yemedi. İki gündür geç geliyorsun, der gibilerinden bakıyordu. İlerleyen saatlerde yanıma geldi, onu sevdim. Sonra da gitti mamasını yedi.

Dün Kadıköy’de arkadaşımla buluşmuştuk. Kadıköy yine güzeldi. İnsanı bu kentte bağlayan nedir? Dostlar elbette.

Bugün yazar arkadaşımla telefonda görüştüm. Uzun zamandır görüşemiyoruz. Nasılız? Herkes kadar iyiyiz. Haberleri izledikçe… Okuduklarımız, yazdıklarımız… Peyami Safa’nın ‘Dokuzuncu Hariciye Koğuşu’nu okuyormuş. Ben de okumak için sepetime ekledim. Bugün hayatta olmayan yazarlarımızın kitaplarını ortaokul lise yıllarında okumuştuk. Yeniden okunmayı bekliyorlar. Okunacak öyle çok kitap var ki. Bekir Yıldız, Kemal Tahir, Fakir Baykurt… Başka yazarlardan başka romanlardan konuştuk. Yazdıklarımızdan konuştuk. Değerli Hocamız Feyza Hepçilinger’in  21 Aralık’taki   söyleşisini haber verdi. ‘Kırmızı Karanfil Ne Renk Solar’ unutamayacağım romanıdır. Söyleşiye gideceğiz.

Dün başladığım öykü bitirmemi bekliyor. Bugün başladığım roman da devam etmemi bekliyor.

Kedi de miyavlıyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*