GÜNLÜKLER -14 Aralık 2019

GÜNLÜKLER –    14 Aralık 2019

Değişen Dünyada Bir Sanatçı, Kazuo Ishiguro’nun romanını okudum. Japon halkının yaşamını, İkinci Dünya Savaşı sonrasını bir ressamın hayatından dinliyoruz. Ressamın yıllar sonraki anlatısında, geri dönüşlerle anımsayışlarla anlattığı hikayeleri okurken,  anımsadığı konuşmalar için, tam öyle olmayabilir, diyerek aslında gerçekliği bizim yani  anlatıcının kurduğunu anlıyorum.

“Geçmişteki başarıların olumsuzluklarını itiraf etmekten korkmuyorum.” S.134 der ressam Masuji Ono. Bir şekilde de buradan çıkışla romanı tekrar düşünüyorum. Güzel ve unutamayacağım bir roman daha. Fakat Günden Kalanlar beni gerçek anlamda vurmuştu bu nedenle bununla karşılaştıramam. Biraz okurken beklenti içindeydim sanırım. Sanat ve sanatçı açısından da düşünmek gerek.  Yazarın diğer iki romanını da okuyabilirsem, Değişen Dünyada Bir Sanatçı’yı yeniden düşünmek isterim. ‘Beni Asla Unutma’ ve ‘Gömülü Dev’ romanlarını da okursam yazarın yarattığı dünyayı sanırım görebileceğim. Müthiş bir zevk. Okumak yazmaktan daha zevkli gelmeye başladı.

*

Okuduğum romanlar benim için, hikayeciklerimi bir araya getirip bir mekan yaratmakta çok faydalı oluyor.

Müzik dinledim ve uyumak yani uzanırken uyuyup kalmak istedim salondaki koltukta üzerime bir battaniye alıp. Olmadı. Ben de tembel tembel oturup internette gezindim. Tık tık tık… Kitabevlerinde çok kitap bulunmuyor, ben de internetten takip ediyorum. Ne kadar güzel kitaplar var.

*

Konuşurken şu cümleyi kurdum. “Yaşadığı yerde gördüğünü değil, başkasından dinlediğini hikaye ediyor. İnanmak istediği bu.” Başkalarının görmediklerini, aramızda konuşurken çıkardık, ben de bu cümleyi kurdum. Bu benim için de geçerlidir sanırım.

Bilinçlidir, diye düşündük. Çünkü sonra, görmesi gerekecek başka şeyler çıkacak ortaya. Bu uzayıp gidecek.

*

Kadıköy’e gidelim mi? Eme?.. Uyumuş.

Gidip denizdeki dalganın üzerinden bir öykü alıp dönmeli ve evde öyküyü yazmalı. Yok deniz kalsın, ceviz ağacının dalından koparmalı. Bir çocuk öyküsü; Kaga’nın hikayesi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*