DÜŞ PEŞİNDEYİM DÜŞ PEŞİME/Oya Uslu

Düş Peşindeyim DÜŞ PEŞİME

Oya USLU

Ceylan Yayıncılık, 2013

Öykü kitabı, ilk baskısı da 2013.

Aradan geçen zamanı düşündüğümde… Düşünemiyorum. Çünkü başkalarının dayattığı tarih, baskın olmayı sürdürüyor, değişim yok. Yaşananlar bugün gibi. Dün, bugün… Bilinen olaylar  geçmişte kalmış görünse de, aynı şeyler yaşanmaya devam ediyor. Değişen kadınların isimleri oluyor.

Yaşanan olaylar gerçek ama gerçeklerden düşle çıkılıyor; imgeler kullanılıyor. Her okur kendi bakışıyla yorumluyor. Gerçeklerle baş edebilmek için sanırım önemli.  Ama bu gerçekliği aşmak da bireye değil, bireylere düşüyor.

Korku filmlerinde şiddet olduğu gibi veriliyor. Kabus gibi. Gerçek hayatta yer alan şiddete başvuruyor. Sözel, psikolojik fizyolojik şiddet ve cinayetler ayrıntılarıyla yer alıyor. Edebiyatta ise genellikle yer almıyor. Bunu anlatabilmek için haber yazılarından farklı bir anlatım geliştiriliyor.

Kadınlara yönelik tecavüz, taciz, şiddet, cinayet roman ve öyküde nasıl anlatılır? Kitaptaki öyküler acıları, imgelerle düşlerle sarıp sarmalıyor, yalın bir dille yaraları sarmaya çalışıyor. Her şeye rağmen umut eden öyküler.

Kaç kuşaktır kimselere anlatılmayan, anlatılmadığı gibi yazılmayan her türlü şiddet anlatılmamaya devam ediyor. Öyküler düşündürüyor, anlatılacak çok şey var.  Anlatamıyoruz. Anlatsak da anlaşılmıyoruz. Anlaşılsak da gelenekler ve göreneklerle baskılanıyoruz. Kadınları kadınlar bile anlamıyorken… Aslında anlıyor herkes.

İyi okumalar.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*