GÜNLÜKLER – 21 Aralık 2019

GÜNLÜKLER – 21 Aralık 2019

Metro oyunu; İş başvurusu yapan  üç erkek bir kadın mülakata alınırlar. İçlerinden biri işe alınacaktır.  Görüşme yapacak kişiyi beklerler ama gelen olmaz. Bunun yerine zarflarla ne yapmalarını istediklerini iletirler ve dört kişilik bir oyun başlar. Sonlarına doğru üç kişi şirket çalışanı olduğunu  açıklar. İçlerinde sadece bir kişi iş başvurusunda bulunmuştur. Bu adamın özel hayatı öğrenilmiş ve oyunun başından beri onunla ilgili oyunlar oynamıştır. Acaba empati kurabilecek mi?

Metro oyunu için ekşi sözlükte yazılan bir yazıdan alıntıdır.

“bol agrasif bir oyun ile karşılaşacaksınız. bol bol bok, şıç, bok, göt kelimeleri var fakat favorim:
“-orospu çocuğu gibi görünen iyi bir insan aramıyoruz, iyi bir insan gibi görünen orospu çocuğu arıyoruz.”

Oyunda geçen küfürlü sözler izleyicilerin birçoğunu güldürdü. Arkadaşımla bunun üzerine konuştuk. Biz de küfretmeye başlayacağız yoksa? Çünkü ben ona anlatırken birkaç sözcük kullandım ve bu ilk oluyor. Kullanma dedi. İyi. Oyunun nasıl bittiğini sana nasıl anlatacağım, eğer küfür kullanmazsam? Denedim.

Sonunda adam işe alınıyor mu alınmıyor mu bilinmiyor. Bunu izleyiciye bırakıyor. Eğer adam işe alınırsa, yukarıdaki alıntıya dönüyoruz. Eğer işe alınmasını istemiyorsak yani bize göre o adam iyi insansa… Bu karışık işte. Adama iyi insan olarak bakarsak biz kendimiz için ne düşüneceğiz, hangi kategoriye gireceğiz?

Arkadaşımla uzun uzun konuştuk. Edebiyat dünyasından dedikodular yaptık. Okuduklarımız yazdıklarımız…

Ona insanların kendi gerçekliklerini kendilerinin yarattığına küçük bir örnek verdim. Çevrendeki insanları seçiyorsun ve inanmak istediklerini duyuyorsun. Dışarıda olan biten dışarıda kalıyor. Dokunmuyor. Belki de unutuluyor.

*

Öğretmen arkadaşlarımı dinledim de, nerede o eski günler, demeden yapamadım. Artık bütün iş alanlarında durum aynı. Çalışma ortamları nasıl oldu da bu hale geldi anlamıyorum. Oysa bu ortamda  yaşayan biziz; bu durumda biz de birilerine bu eziyeti yapıyoruz, demektir.

*

Bu gece yılın en uzun gecesi. Güzel bir gece. Hava ılık. Güzel bir gün olacak. Gün yeni başlıyor.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*